28 Feb

kas ir ziedojumi?

Ziedojums ir dāvana, ko kāda fiziska vai juridiska persona sniedz kādam noteiktam mērķim. Visbiežāk vārds ziedojums vai ziedojumi ir asociēts ar labdarību, ziedojot naudu, drēbes vai citus priekšmetus konkrētam labdarības mērķim.

Nav konkrētu datu, kad ziedojumu tradīcija ir aizsākusies, bet tas varētu būt ļoti sen, jo par dažādu dzīvnieku un pat cilvēku ziedojumiem saviem Dieviem iet runa jau ļoti tālā pagātnē – pirmo civilizāciju rašanās laikos. Taču mūsdienīgāks ziedojumu veids – orgānu ziedošana – ,kas arī ir kļuvis ļoti populārs, un to uzskata par ļoti cēlu lietu, ko darīt, ir aizsākusies jau 20. gadsimta pašā sākumā, līdz ar pirmajām veiksmīgajām orgānu pārstādīšanas operācijām.

Ziedojumiem ir daudz dažādas formas, sākot no visvienkāršākā – naudas, līdz pakalpojumiem, dažādiem labumiem – apģērbu, rotaļlietām, ēdiena, medikamentiem, asinīm, orgāniem, kā arī dažādiem  citiem priekšmetiem un lietām, kas var palīdzēt konkrētam mērķim, vienalga vai tas būtu viens cilvēks, vai vesela valsts.

Ziedojumus saņemt tāpat kā dot var ikviens cilvēks vai juridiska persona. Vislielākās diskusijas parasti raisās tieši gadījumos, kad kāds politiķis vai valsts amatpersona saņem ziedojumu, jo praksē ir bijuši gadījumi, kad šie ziedojumi patiesībā ir nomaskēti kukuļi, tāpēc ir ieviesti dažādi ierobežojumi, kuri regulē to, cik daudz un cik lielos apmēros politiķi un valsts amatpersonas var saņemt ziedojumus.

Lai cik dīvaini neliktos, ziedot var arī kāda cita vārdā – vienalga vai citas organizācijas, personas vai pat mājdzīvnieka vārdā. Pie ziedojumiem nav arī noteikts, ka personai, kuras vārdā tiek ziedots, ir jābūt dzīvai, jo samērā bieži ir gadījumi, kad tiek ziedotas ievērojamas naudas summas dažādu mūžībā aizgājušu cilvēku vārdā, viņiem par godu.

Ja tu vēlies ziedot savu naudu, apģērbu vai jeb ko citu, ir tūkstoš un viena gan valsts labdarība, gan dažādi privātie fondi, kuri vāc ziedojumus daž ne dažādākajiem mērķiem. Taču viens ieteikums, pirms ziedošanas, kurš īpaši attiecas un naudas ziedošanu, ir vienmēr vispirms pārbaudīt, kam tu ziedo, lai tevis ziedotā nauda neaiziet vējā, bet gan palīdz kādam mērķim, kas tev patiešām ir tuvs.