03 Mar

Došanas solījums – bagātnieki ziedo labdarībai

Domāju, ka ikkatrs cilvēks reizi mūžā ir prātojis, ko pasaulē bagātākie cilvēki dara ar savu naudu. Tad nu šeit būs atbilde – viņi daļu savas bagātības atdod labdarībai. Kā es to zinu? Viņi ir devuši “Došanas solījumu” – apņēmušies lielu daļu savas bagātības ziedot filantropiskiem mērķiem.

Šis “Došanas solījums” tika izveidots kā mēģinājums celt gaismā visnopietnākās sabiedrības problēmas, piesaistot pasaulē bagātākos cilvēkus un ģimenes šim projektam, kurā tie apņemas ziedot vairāk kā pusi no viņu bagātības dažādiem filantropiskiem un labdarības mērķiem visā savas dzīves garumā, un arī pēc to nāves, to vārdā.

Šajā projektā var piedalīties tie cilvēki, kuri ir bilionāri, vai tādi būt, ja neziedotu daļu savas bagātības filantropijai. Lai gan sākumā šis projekts bija tendēts tieši uz Amerikas Savienoto Valstu miljardieriem un to ģimenēm, tas ieguva tik lielu popularitāti, ka kļuva par vispasaules projektu.

Izlasot par šādu projektu noteikti var rasties divējāda reakcija – vai nu, ka tas ir lieliski, ko šie cilvēki dara, vai arī kāpēc viņi to dara? Atbilde uz otro jautājumu slēpjas tajā, ka šāda ziedošana ne tikai finansiāli palīdz daudziem, daudziem cilvēkiem un dažādiem mērķiem, tas arī efektīvi raisa diskusijas un sarunas par dažādām problēmām un šiem dažādajiem mērķiem. Un tas ir arī iemesls, kādēļ šīs personas dod tik publisku solījumu. Un redzot, ka miljardieri ir gatavi vairāk kā pusi savas bagātības atdot labdarībai, raisa arī citos vēlmi sākt kaut ko darīt un ziedot kaut nelielu summu kādam sev tuvam mērķim, kā arī šis projekts lieliski apvieno visus šos cilvēkus, dodot viņiem pašiem iespēju dalīties zināšanās un idejās, kā uzlabot pasauli šī projekta ikgadējā pasākumā.

Kā tad īsti darbojas šis projekts? Katrs šo bagāto ģimeņu ģimenes loceklis sniedz publisku solījumu, ziedot vairāk kā pusi savas bagātības labdarībai, kā arī izskaidro to, kāpēc ir pieņēmis lēmumu dot šo solījumu. Tas ir vienkāršs morāls solījums, bez nekādām likumīgām saistībām, taču bieži tieši morālie solījumi ir vissvarīgākie.

Šis projekts neliek šiem bagātniekiem ziedot milzīgas naudas summas dažiem konkrētiem mērķiem, bet gan prasa, lai šie “Došanas solījuma” sniedzēji visā savas dzīves laikā lielāko daļu savas bagātības ir tērējuši daž ne dažādiem filantropiskiem mērķiem un organizācijām, kuri ir tuvi un iedvesmo pašus solījuma sniedzējus, kā arī kaut kādā mērā palīdz sabiedrībai. Šis projekts arī atbalsta dažādus oriģinālus un jaunus veidus, kā izpildīt šo solījumu.

Starp šiem cilvēkiem, kuri ir devuši šādu solījumu, ir šī projekta idejas autori Bils Geits un viņa sieva Melinda, Ričards Brensons ar sievu Džoanu, Diāna fon Furstenberga, Barons Hiltons, Deivids Rokfellers, Marks Cukenbergs un daudzi citi  bagāti un ietekmīgi cilvēki un viņu ģimenes.

Avots: givingpledge.org